אלימות במשפחה, תופעה קשה והרסנית!

על ידי 4 בדצמבר 2019דיני משפחה, מאמרים

בס"ד

בשבוע שעבר חל היום הבינלאומי למניעת אלימות נגד נשים. 

רק אתמול ישבה אצלי בחורה צעירה אם לשני ילדים קטינים ממש. שני בני הזוג עובדים בעבודות מכובדות. 

רק שהשכבות של המייקאפ שאותה בחורה מרחה על פניה לא הצליחו להסתיר את ההמטומות והסימנים אדומים וכחולים שהיו בארובת העין הימנית שלה בשל שטף דם. מתוך דבריה הבנתי גם כי קיים חשש לסדק באף שלה וזאת כתוצאה מאלימות פיזית של בן זוגה כלפיה. 

היא הייתה מאוד עצורה וחזקה כלפי חוץ אך הרגשתי עד כמה היא עומדת לבכות בכל רגע. 

נתתי לה כמובן ייעוץ משפטי, מה היא יכולה לעשות ואיך היא יכולה להתגרש בדרך המהירה ביותר בדרך של הסכם גירושין כולל, והאפשרויות הנוספות ככל שלא מצליחים להגיע להסכם גירושין מהיר. 

לעיתים קרובות אני פוגש במשרדי כמי שמתעסק 20 שנים בדיני משפחה וגירושין, את אותן נשים שעוברות התעללות נפשית, כלכלית ופיזית מצד בן הזוג שלהם וליבי ממש נשבר כל פעם מחדש לראות כיצד אישה יכולה לחיות שנים כה ארוכות עם המצב הקשה והנורא של אלימות מצד בין הזוג ולהיות מושפלת מידי יום ביומו במילים קשות ומשפילות שרצוי שלא אעלה אותם על הכתב. מי שחוותה אלימות מילולית ו/או פיזית ו/או כלכלית יודעת על מה אני מדבר. 

לעיתים אני שומע מאותן נשים כי הן מעדיפות להישאר במצב הקיים והמוכר להן ובעדיפות על פירוק מערכת הנישואין והמשפחה מאשר להתחיל משהו אחר חדש לא מוכר. 

פעמים אני שומע שהן מביאות ילד לעולם מתוך מטרה לעשות שלום בית. אז זהו שלא !!! 

נשים יקרות – שלום בית לא עושים בהבאת ילד נוסף לעולם, שלום בית לא עושים בבית הדין הרבני, שלום בית לא עושים אם את עדיין נשארת לחיות עם בן הזוג מתוך פחד, שלום בית לא עושים אם את עדיין לא יכולה לגשת ולראות מה יש לו בחשבון הבנק, שלום בית לא יכול להתקיים אם את ממתינה כל חודש שהוא יעביר לך סכום כסף כל שבוע לרכישת מוצרים בסיסיים, או בהקצבה של כסף שהוא נותן לך לפי ראות עיניו, שלום בית לא יכול להתקיים אם את לא יכולה לראות מה קורה בטלפון הנייד שלו, שלום בית גם לא יכול להתקיים אם את חוששת לומר לו דברים שמא הוא ירים עלייך יד. 

כדי שלא יובן מדבריי שאני בעד להתגרש, אז ממש לא !!! אני בעד שבני זוג יחיו בכבוד בהרמוניה ומתוך הערכה הדדית על כל מה שהצד השני תורם להצלחת חיי הנישואים.  

שלום בית אמתי יכול להתקיים רק אם מי שיצר המציאות הבלתי אפשרית לחיות בה יקבל טיפול מתאים וייתקן את הטעון תיקון. 

שלום בית עושים בעזרת גורם מקצועי שעבר הכשרה מקצועית לעזור לבני זוג במשבר. 

פיוס רגעי בקבלת זר פרחים או כל מתנה ו/או טובת הנאה אחרת מהצד הפוגע לא יכול לפתור המשבר ביניכם. 

רק טיפול אמתי אצל גורם מקצועי יכול להטיב המצב תוך שכל צד עושה כל מאמץ לשפר את הטעון שיפור ויכול להביא להצלחת שלום בית.  

כל אחד מאתנו יודע אלו דברים עליו לשפר על מנת שהצד השני ירגיש יותר נוח ויותר טוב בחברתך. 

 

מעשרות או מהמאות תיקי הגירושין שטיפלתי בהם הבחנתי שאחת מהסיבות לגירושין היא ה"אגו" של בן/בת הזוג. אני אני ואני, בבחינת "כוחי ועוצם ידי". אני אמרתי, אני החלטתי, אני קובע , אני אני ועוד אני. 

אבל מה עם צד השני ? – אין לו אמירה בבית ? אילן לו מה להחכים אותך ? אין לו רגשות ו/או כבוד עצמי בסיסי שיש לכבדו ? 

הדברים שאני כותב דרך אגב נכונים גם במקרים הפוכים של בת זוג אם היא זו שולטת ו/או מנהלת החיים של בן הזוג ו/או משליטה עליו טרור כלכלי ו/או כל התנהגות קשה אחרת. 

אז דעו לכם שאפשר לחיות ללא טרור כלכלי ללא אלימות פיזית ללא התעמרות נפשית מצד בן / בת הזוג. 

יש חיים נורמאליים אחרים מזה שאתם מכירים. אפשר לשנות המציאות אם רוצים. יש לגייס רק את הרצון לעשות השינוי המתבקש. 

די לאלימות במשפחה !!!