חמש שנים לאחר הלינץ' ביהמ"ש ביטל כתב אישום חמור נגד תלמיד

על ידי 5 באוגוסט 2018כתבות, פלילי

חמש שנים לאחר שתלמיד מאחד המקיפים באשדוד אושפז ביחידה לטיפול נמרץ לאחר שהותקף קשות יחד עם שני אחיו בידי עשרות תלמידי כיתה ט', בית משפט השלום לנוער באשדוד ביטל את כתב האישום נגד מ', תלמיד כיתה ח' שנטען כי היה  הנאשם העיקרי בפרשה.

בית המשפט הסתפק בכך שמ', תלמיד בן 15 ביום האירוע וכיום חייל בן 20, ישלם פיצוי כספי בסך 2,000 ₪. כתב האישום בוטל לאחר שסנגורו של מ', עו"ד שרון פרץ, הצליח להוכיח בבית המשפט כי התלמיד לא נכח בחלקו השני של האירוע שגרם לפציעה הקשה.

על פי כתב האישום המקורי, בחודש מאי 2008, בתוך מתחם בית הספר  באחד המקיפים באשדוד, אירעה תגרה בין עשרות תלמידים , לשני  אחיו של התלמיד שנפצע באירוע כאשר אחד מאחיו היה חייל לבוש מדים. במהלך התגרה שהתפתחה כתוצאה מתקיפת אחיו של הפצוע, תלמיד אחר בבית הספר  שני אחיו של המתלונן  נמלטו לחצר ביה"ס כשמספר רב של תלמידים דולקים בעקבותיהם תוך שהם תוקפים אותם ומשליכים עליהם מקלות ואבנים.  על פי כתב האישום המקורי, מ'  סגר את שער ביה"ס וחסם את נתיב הבריחה של האחים ולאחר שיצאו את שטח בית הספר הם נאלצו לטפס על חומה שהייתה בדרכם בניסיון להימלט מהתוקפים. שני אחיו של המתלונן  הצליחו לעבור לצידה השני של החומה בעוד המתלונן נתקע על החומה  הופל במהלך הטיפוס עליה ונחבל קשות.

על פי כתב האישום שניסח רפ"ק שרון ארבל מהתביעה, מ' בעט בידיו וברגליו של קרבן התקיפה כשחברו חונק אותו מאחור ומצליח להפיל אותו מהחומה.

כתוצאה מנפילתו מהחומה , אושפז המתלונן, תלמיד כיתה ח' במחלקה לטיפול נמרץ בבית חולים קפלן ברחובות לאחר שנחבל קשות בראשו, נגרם לו קרע בטחול ונזקק למנות דם רבות לאחר שנאלץ לעבור ניתוח לתפירת הטחול.

בכתב האישום המקורי, מ' הואשם בחבלה חמורה בנסיבות מחמירות, תגרה במקום ציבורי ותקיפה הגורמת חבלה של ממש. במהלך שלב ההוכחות, הסנגור  עו"ד שרון פרץ הצליח למוטט אחת לאחת את ראיות התביעה הנוגעות למעורבותו של מ' בפציעה הקשה ונותר רק סעיף קל בהרבה: השתתפות בתגרה במקום ציבורי בשלב הראשון של האירוע במתחם בית הספר שם התחיל האירוע.

עו"ד שרון פרץ: "במהלך ההוכחות התמונה ביחס לחלקו של הנאשם באירוע התבהרה וכתב האישום תוקן באופן משמעותי כך שייחסו לו רק את ההשתתפות בתגרה שאירעה בתוך מתחם בית הספר. זאת במנותק  מכל האירוע השני שהתרחש בסמוך לחומה, ממנה נפל המתלונן. מ' שהפך לחייל  נלחם לשרת בצה"ל כיוון ששלטונות הצבא סירבו לגייסו עקב התיק הפלילי הפתוח. רק לאחר מאבק שניהל מ' ביחד עם אימו וקצינת המבחן של הנאשם, הצבא הסכים לקבלו לשירותיו וכיום הוא משרת בצה"ל ואף קיבל המלצות חיוביות ממפקדיו".

עו"ד זמרן, באת כוח של המאשימה ציינה במעמד גזר הדין כי בדרך כלל הפרקליטות אינה נוטה לסגור  תיקים של אלימות כה קשה כלפי קטין.   יחד עם זאת היא הודתה שלאחר ניהול שלב הוכחות התברר ספק האם החבלות נגרמו ממ' בלבד. כמו כן התעורר קושי ראייתי להוכיח את העובדות המפורטות בכתב האישום ולכן היא סברה כי יש למחוק את כתב האישום ולהסתפק בפיצוי כספי לקרבן התקיפה. התובעת התרשמה בנוסף מחוות הדעת של הצבא ורכזת תנועת הנוער בעיר והסכימה עם הסנגור עו"ד שרון פרץ כי היה זה אירוע חד פעמי שלא מאפיין את התנהגותו של מ'.

השופטת ניצנה בן דוד החליטה על כן  לבטל את כתב האישום לאחר שבית המשפט הזהיר את מ' לבל יחזור על ביצוע מעשים דומים בעתיד ולאחר שהפקיד 2000 ₪ לטובת המתלונן.

תגובות